لینک بیلدینگ (لینک سازی) و یا همان ساخت و ایجاد بک لینک برای سایت چیست؟

لینک بیلدینگ چیست؟ لینک بیلدینگ، ساخت بک لینک،link building همگی به یکی معنی بوده و به صورت کلی به فرآیند ایجاد لینکهای خارجی به سمت سایت گفته میشود که یکی از ده ها تکنیکهای بهینه سازی موتورهای جستجو است. برای موتورهای جستجو که صفحات وب زیادی را مورد بررسی قرار میدهند، لینکها به عنوان یک راه و خیابان ارتباطی بین صفحات میباشند. با استفاده از لینک بیلدینگ و تجزیه و تحلیل لینکهای پیچیده، موتورهای جستجو به راحتی میتوانند بین صفحات پیمایش کنند. از اواخر سال 1990، موتورهای جستجو از لینکها به عنوان یک راه برای تعیین محبوبیت و اهمیت یک صفحه وب استفاده کردند. جالب است بدانید که خود موتور جستجوی گوگل در ابتدا یک پروژه برای مرتب کردن مقالات بر اساس همین لینکهای رفرنس مقاله بود. براین اساس، آنها الگوریتم خود را تغییر کرده و یک مفهوم جدید در سئوسایت ایجاد کردند: لینک بیلدینگ. یعنی لینک بیلدینگ اولین قدمی بود که گوگل برای مرتب کردن صفحات در نظر گرفت.

حدود ده سال پیش افزایش سئو و رتبه الکسا یک وب سایت کار بسیار راحت سادهای بود. کافی بود که کلمات کلیدی را تعریف کرده و بعد چند دفعه یا به طور مرتب آنها را به کار ببرید. سایت شما به طور چشمگیری و سریع در صفحه اول گوگل قرار میگرفت، البته در آن موقع تعداد وب سایتها محدود بود. اجازه دهید که با یک مثال لینک بیلدینگ را شروع کنیم: فرض کنید که شما وارد یک خیابان شدهاید و به دنبال راهی هستید که از طریق کوچه به خیابان موازی و کناری خود بروید. شما از طریق کوچهها که به هم متصل است، راه خود را به خیابان جدید پیدا میکنید. ارتباط بین صفحات وب هم مانند همین مثال است. موتور جستجوی گوگل از طریق همین لینکها در درجه اول صفحات جدید وب را پیدا میکرد. امروزه لینک بیلدینگ با بروزرسانی های الگوریتمهای گوگل شکل خیلی خیلی خیلی پیچیدهتری به خود گرفته است. اما سؤال اینجاست که گوگل با توجه به الگوریتمهای امروز به کدام لینک اهمیت بیشتری میدهد؟ This data was written by .

پر واضح است که ارزش همه لینکها یکسان نیست. چرا که اگر ارزش لینکها همه یکسان بود هرکسی میتوانست به صورت رایگان به سایت بلاگفا برود و از انجا برای سایت خودش صدها لینک ایجاد کند و سایت خودش را مثل آب خوردن در گوگل بالا بیاورد. یکی از آیتمهایی که گوگل خیلی به آن توجه میکند، محبوبیت و سابقه سایتی است که در آن لینک سازی میشود. مثلاً لینکی از ویکی پدیا خیلی از لینکی داخل یکی از صفحات پرشین بلاگ ارزشمندتر است. بله! یکی از مهمترین آیتمها و عواملی که گوگل در نظر میگیرد، لینکهای سایتی است که از آن بک لینک میگیرید. اندکی قبل گوگل برای هر صفحه یک Page Rank اعلام میکرد و با این عدد که بین 1 تا 10 بود میگفت که این صفحه چقدر از لحاظ لینک سازی قابل اعتماد است. اما امروزه دیگر گوگل پیج رنک را به دلایلی مخفی کرده و لذا افراد برای برآورد قدرت صفحه به جای آن از Page Authority استفاده میکنند که تلاش شرکت MOZ برای شبیه سازی پیج رنک بود.

یک سیگنال بسیار مهم وحیاتی است که از اوایل زمانی که سئو در تمام دنیا انجام میشد نیز همیشه بسیار بسیار مهم بود. انکرتکست همان نوشتهای است که شما با آن لینک میدهید. گوگل به شدت به این که شما با چه کلمهای به یک صفحه لینک میدهید، حساس است. متاسفانه سالهاست که سئوکارها انکرتکست ها را بیش از حد اشباع کردهاند به همین دلیل گوگل مجبور شده است که الگوریتم خودش را در مورد الگوریتم انکرتکست تغییر دهد و سایتهایی که دنبال دستکاری هستند را جریمه و پنالتی کند. لذا اگر میخواهید سایت شما با کلمه «نقاشی منزل» بالا بیاید، اگر هزار تا لینک با کلمه «نقاشی منزل» به سایت شما لینک بشوند قطعاً سایت شما از ده صفحه اول گوگل حذف خواهد شد. این را بنده به چشمم دیدم که سایت هیچ مشکلی نداشته و به خاطر همین لینک سازی خیلی اسپم پنالتی شده است. در این مساله شکی نیست که بسیاری از لینکهایی که به صفحه وارد میشوند، اسپم هستند یعنی 60 درصد صفحات وب، اسپم هستند.

برای همین موتورهای جستجو از یک سیستم برای اعتبارسنجی بک لینکها استفاده میکنند. دریافت لینک یا لینک بیلدینگ بین صفحه شما و یک صفحه قابل اعتماد از نظر موتورهای جستجو، منجر به افزایش و بهبود رتبه وب سایت شما میشود. وب سایتهای سازمانی، دولتی و شبیه اینها، وب سایتهایی هستند که دارای لینکهای با اعتبار بالا میباشند. این را هم بگوییم که از لینکهای اسپم که خودتان نساختهاید هیچ وقت نترسید! لینکهایی که توسط اسکرپرها و … ساخته میشوند در حدی نیستند که بتوانند شما را پنالتی کنند. گفته میشود هیچی بدتر از همسایه بد نیست، چون باعث اذیت بقیه میشود. در لینک بیلدینگ هم همینطور است. اگر شما از یک وب سایت اسپم لینک بگیرید یا به یک وب سایت اسپم شده لینک بدهید، وب سایت شما مشمول جریمه خواهد شد و باید تاوان سنگینی را بپردازید. پس مراقب سایتهایی که به آنها لینک میدهید باشید. هر وسیله به هر حال روزی کهنه میشود.

تبلیغات:

خیریه سمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا