بازار کار سئو در ایران چطور است؟

سئو یا همان SEO، از تکنولوژی و علم فراتر رفته است و امروزه شاهد موقعیتهای شغلی بسیار زیادی هستیم که از سئو سرچشمه میگیرند. بنابراین سئو، یک حوزه شغلی نسبتا جدید و خوب محسوب میشود، اما … آیا این حوزه به قدر کافی تقاضا دارد؟ با دانش سئو در چه عنوانهایی میتوانیم به فعالیت بپردازیم؟ آیا درآمد مشاغل دسته سئو مناسب است؟ در کل بازار کار سئو در ایران و جهان به چه شکل است؟ در این مقاله قصد داریم به تمام این سوالات پاسخ دهیم و نگاهی داشته باشیم به انواع مشاغل مربوط به سئو و درآمد هرکدام. اما پیش از خواندن ادامه مطلب، لازم است به خوبی با مفهوم سئو آشنا شوید، لذا به شما توصیه میکنم مقالهی سئو چیست ؟ را به دقت مطالعه کنید. تا انتهای مطلب همراه ما باشید… آیا سئو در بازار ایران و جهان تقاضای کافی دارد؟ در یک کلام؛ بله! اما بیایید به دقت بررسی کنیم.

همانطور که احتمالا میدانید، آمار طراحی سایت به شکل قابل توجهی در حال رشد است و هر سایت با هدف رسیدن به فروش بیشتر و جذب مخاطب بیشتر شکل میگیرد. تکنیکی که میتواند این هدف را محقق کند، سئو است. اگر نگاهی به مقاله “چرا سایتها به سئو نیاز دارند؟ ” بیاندازید، کاملا متوجه اهمیت سئو میشوید. پس آمار کسب و کارها و سایتهایی که به سئو نیاز دارند، کاملا رو به رشد است و این مسئله نشان از پیشرفت مشاغل حوزهی سئو و وب دارد. اما صحبتهای ما تا بدینجا، حالت تئوری داشت و استدلال و دلیلی برای اثبات ادعای خود، نیاوردیم. به تصویر زیر دقت کنید؛ در این تصویر، آمار استفاده از سایت و اینترنت را میبینید. این آمار، نشان از رشد روزافزون وبسایتها میدهد و رشد وبسایتها نیز بیانگر رشد مشاغل حوزهی سئوست. اما اینبار میخواهیم به جامعه ایران و بازار کار سئو بپردازیم. بهترین مکان برای این تحقیق، سایتها و پلتفرمهای استخدام و کاریابی است. 3 سایت معتبر کاریابی، یعنی ایران استخدام، جابینجا و ای-استخدام را بررسی کردیم.

در هر کدام از این سایتها با جستجوی مهارت سئو، مشاغل بسیار زیادی (صدها عنوان شغلی) نمایش داده میشوند. و جالب است که تعداد بسیار زیادی از این فرصتهای شغلی مربوط به یک هفتهی گذشته هستند، یعنی دائما کسب و کارها به دنبال نیروی کار در حوزه سئو هستند و این شغل بهروز است. لینکهای زیر را ببینید تا مطمئن شوید. فکر میکنم در این حد کافی باشد و به خوبی متوجه اهمیت سئو و مشاغل مربوط به آن شدید. در ادامه به سراغ درآمد مشاغل حوزه سئو میرویم. درآمد هر عنوان شغلیِ مربوط به سئو، چقدر است؟ با بهرهمندی از دانش سئو، شما روشهای مختلفی برای کسب درآمد در اختیار خواهید داشت. برای اطلاعات بیشتر در این مورد، مقاله انواع روشهای کسب درآمد از سئو را حتما بخوانید. در ادامه به بررسی درآمد هر کدام از روشهای کسب درآمد از سئو میپردازیم. این درآمدها تخمینی هستند و با بررسی آگهیهای استخدام، به این ارقام رسیدیم.

نکته: در هر شغل و جایگاهی، اگر تخصص و تجربه شما زیاد باشد، طبعا درآمد شما نیز بیشتر خواهد بود. در این روش، شما به عنوان فریلنسر فعالیت میکنید و برای مدت و هدفی مشخص، با یک کسب و کار همکاری خواهید کرد. اهداف پروژههای سئو با هم تفاوت بسیار زیادی دارند. در این پروژه، شما مدت زمانی فرصت دارید تا انتظارات کارفرما را برآورده کنید و سئوی on page را بهبود دهید. در این روش شما باید تعداد معینی بک لینک را برای سایت خریداری و ایجاد کنید. معمولا هزینه بک لینک را باید از میزان بودجه پرداخت کنید. اگر تجربه داشته باشید این کار، ساده و بسیار راحت خواهد بود. این نمونهها همگی معین و مشخص هستند و در ازای درخواستی مشخص، به شما دستمزد میدهند. در مقاله فریلنسری چیست؟ برخی سایتهای فعال در حوزه فریلنسینگ را به شما معرفی کردیم. در این سایتها میتوانید به راحتی پروژههای متنوعی به دست آورید. یکی از معروفترین سایتها در حوزه فریلنسینگ، پونیشا است.

میتوان گفت مهمترین مزیت روش فریلنسری این است که ساعات کاری شما، شناور است و میتوانید هر ساعت از شبانهروز که مایل هستید، به شغل خود بپردازید. در روش فریلنسینگ، محدودیتی برای پروژهها ندارید و میتوانید چندین و چند پروژه را به صورت همزمان انتخاب کنید و درآمد خود را تا حد بسیار خوبی افزایش دهید. همچنین میتوانید به صورت دورکار، فعالیت کاری خود را پیش ببرید. مهمترین عیب و ایرادی که در روش فریلنسری وجود دارد، این است که شما امنیت شغلی ندارید و ممکن است برای مدتی، پروژهی مناسب خود را پیدا کنید. البته کم پیش میآید، زیرا بازار کار سئو به قدر کافی خوب است و جای نگرانی باقی نگذاشته. یک روش دیگر برای کسب درآمد از سئو، این است که شما به عنوان سئوکار و یا متخصص سئو در یک کسب و کار مشغول به کار شوید. معمولا در این حالت، صفر تا صد کارهای سئو به شما سپرده میشود و باید دائما و ماهیانه، گزارش کار ارائه دهید و روند رشد سایت را پیگیری و رصد نمایید.

تبلیغات:

خیریه سمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا