پکیج آموزش جامع راهاندازی وبسایت تا کسب درآمد

حتماً تا به حال نام وردپرس را بارها شنیدهاید. همینطور قطعاً بسیاری از وبسایتهایی که با آنها سر و کار داشتهاید، وردپرسی بودهاند. اما وردپرس دقیقاً چیست و اگر مایل به یادگیری آن باشیم، از کجا میتوانیم یک پکیج آموزش وردپرس از مبتدی تا پیشرفته را در اختیار داشته باشیم. در این مطلب از خانه فتوشاپ همراه ما باشید تا پاسخ این پرسشها را دریافت کنید. قبل از این که به سراغ وردپرس برویم، بیایید یک بار ساختمان یک وب سایت را مرور کنیم تا با ماهیت وردپرس نیز بهتر بتوانیم آشنا شویم. یک وب سایت به طور کلی از دو بخش BacK-end و Front-end تشکیل شده است. BacK-end یا سمت سرور، قسمتی است که کاربر آن را مستقیماً مشاهده نخواهد کرد. این بخش در واقع پایه و اساس وب سایت است که به برای مثال شامل مواردی مثل پایگاه داده است. اما مکمل Back-end، بخش Front-end است. Front-end یا سمت کاربر، همان چیزی است که کاربر از یک وب سایت میبیند.

بنابراین مثلاً، طراحی ظاهر کلی سایت در این بخش قرار دارد. در حالت عادی و وقتی پای سیستمی مثل وردپرس در میان نیست، برای راه اندازی یک وب سایت، یک برنامهنویس بخش سمت سرور را به عهده میگیرد و برنامهنویس دیگری، سمت کاربر را عهدهدار میشود. البته گاهی نیز هر دو سمت را یک برنامهنویس انجام میدهد. اما میرسیم به وردپرس. وقتی قرار است یک وب سایت را با سیستم وردپرس طراحی کنیم، نیازی به هیچ از این دو سمت برنامهنویسی نیست! چرا؟ چون برنامهنویسانی از قبل یک قالب را (که همان وردپرس است) طبق ساختمان اصلی یک وبسایت طراحی کردهاند و آن قالب را در اختیار ما قرار دادند. البته این که در طراحی سایت با سیستمهای وردپرسی نیازی به برنامهنویسی Back-end یا Front-end نیست، به این معنی نیست که سایتهای وردپرسی شامل بخشهای سمت سرور و کاربر نیستند. بلکه نکته اینجاست که هر دوی این بخشها در قالب یک سیستم کاملاً بصری در اختیار ما قرار گرفتهاند. وردپرس (WordPress) یک سیستم مدیریت محتوا (Content Management System یا به اختصار CMS) است که بخش Back-end آن مبتنی بر زبان PHP است.

این سیستم در واقع یک قالب است که بخشهای سمت سرور و سمت کاربر آن قبلاً نوشته شده است. پس حالا سؤال این است که کار ما در طراحی سایتهای وردپرسی چیست؟ کار یک طراحی سایت وردپرسی، این است که به کمک این سیستم و با استفاده از گزینهها، افزونهها، قالبها و دیگر عناصر کمک کننده وردپرس، وبسایت مد نظر را طراحی کرده و بسازد. بنابراین میتوان گفت فضای کاربری وردپرس، بیشتر شبیه به بعضی از شبکههای اجتماعی است تا ابزارهایی که مختص برنامهنویسی هستند. آیا در طراحی سایت با وردپرس نیاز به کدنویسی داریم؟ وقتی یک سیستم وردپرسی را دانلود کرده و راه اندازی میکنید، هر دو بخش Back-end و Front-end آن برای شما فعال و راه اندازی میشود. بنابراین در حالت عادی، برای طراحی سایتهای وردپرسی و یا مدیریت آنها، نیازی به هیچ دانشی از برنامهنویسی ندارید. بلکه تمام اقدامات لازم را میتوانید فقط از طریق افرونهها و سایر عناصر موجود انجام دهید.

اما مهارت دیگری نیز در مورد سیستمهای وردپرسی وجود دارد و آن توسعه این سیستمهاست. برای مثال یک توسعه دهنده وردپرس میتواند افزونهها و قابلیتهای جدید را به کمک برنامهنویسی طراحی کند. بنابراین اگر فردی مایل به توسعه سیستم وردپرس نباشد، نیازی به کدنویسی ندارد. اما باید به این نکته اشاره کنیم که اگر با زبانهای HTML، CSS و JavaScript آشنا باشید، میتوانید بعضی از اِلِمانها و قابلیتهای یک وبسایت را بیشتر شخصیسازی کرده و تغییر دهید. بنابراین دانستن این زبانها برای یک متخصص وردپرس، میتواند یک امتیاز محسوب شود. اما باز هم تأکید میکنیم که بدون هیچ دانش و استفادهای از برنامهنویسی هم میتوانید فقط به کمک پوستهها، قالبها و افزونهها، سایت وردپرسی خود را از صفر تا صد طراحی کنید. لازم به ذکر است که سیستمهای مدیریت محتوا به وردپرس محدود نمیشوند و شامل موارد گوناگونی هستند. مثل Drupal، Joomla، Shopify، Magento و … هدف اصلی تمامی این CMSها هم مانند وردپرس است. میان تمام CMSهای موجود، در حال حاضر WordPress محبوبترین و پر استفادهترین CMS در سرتاسر دنیاست.

تبلیغات:

خیریه سمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا