تعریف سئو ؛ معرفی انواع آن

سئو چیست؟ چگونه وب سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنیم؟ اگر صاحب یک کسب و کار هستید، احتمالا واژه سئو به گوشتان خورده است. زمانی که تصمیم بگیرید کسب و کارتان را وارد فضای آنلاین کنید، اولین چیزی که به شما خواهند گفت، سئو است. سئو یکی از مهمترین شاخه های دیجیتال مارکتینگ است و به مجموعه اقداماتی گفته میشود که برای قرارگیری صفحات یک وبسایت در نتایج جستجوی موتور جستجو انجام میشود. اگر میخواهید کسب و کار شما در میان رقبایتان در فضای آنلاین حرفی برای گفتن داشته باشد، سئو پر رنگترین نقش را خواهد داشت. بهتر است مطلب را با بررسی واژه سئو و موتور جستجو ادامه دهیم. SEO به چه معناست؟ SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی موتورهای جستجو است. اما بهینه سازی موتور جستجو چیست و چگونه صورت میگیرد؟ فکر میکنیم تا اینجا به اهمیت SEO پی برده باشید. سئو به وب سایت شما کمک می کند جایگاه برتری را در صفحه اول گوگل اتخاذ کند.

کسب امتیازات بالا و مزایای گوگل را برایتان به ارمغان می آورد. سایت شما را به سایتی شناخته شده و پربازدید تبدیل می کند. اگر سایت شما یک سایت خدماتی یا فروشگاهی است، سئو تأثیری شگفت انگیز در افزایش درآمد و فروشتان خواهد داشت. سبب جذب بالای مخاطبین و کاربران می شود. موجب کاهش هزینه های کسب وکارتان می شود. سئو روشی کم هزینه برای تبلیغات آنلاین است. ترافیک سایت را افزایش می دهد. سئو به شما در کسب اعتبار و برندسازی، کمک شایانی خواهد کرد. برای درک بهتر عبارت بهینه سازی برای موتورهای جستجو ، بیاید اول راجع به چگونگی انجام بهینه سازی و تأثیر سئو بر وب سایت بپردازیم. اصولاً هدف گوگل از رتبه بندی سایت ها و امتیاز به آن ها، همچنین جریمه و مجازات برخی از وب سایت ها، ارائه بهترین خدمات به مخاطبین خود است. سئو یا همان بهینه سازی با استراتژی های متعدد و گوناگونی صورت می گیرد که صدالبته این استراتژی ها باید مورد تأیید گوگل باشند و از قوانین آن تبعیت کنند.

اما تأثیرگذارترین بخش سئو، بهینه سازی محتوای متن سایت در رابطه با هدف کاربر است که در ادامه به توضیح اهمیت ویژه آن خواهیم پرداخت. شاید برایتان سؤال شده باشد که منظور ما از عبارت گوگل به دنبال ارائه بهترین خدمات است، چه بوده است؟ باید بگوییم گوگل قصد دارد که به نیاز مخاطبین خود با معرفی سایت هایی با محتوای متن کامل تر، مؤثرتر، دل نشین و خواناتر پاسخی کامل بدهد و آن ها را به خوبی به هدف از جستجویشان برساند. بنابراین یکی از مهم ترین کارهایی که در سئو باید بر آن متمرکز شوید، تنظیم محتوای متن هایی کارآمد برای وب سایت هاست. یعنی سئو و بهینه سازی برای موتورهای جستجو را به طور کلی معرفی کرده باشد به طوری که مخاطب از هرگونه جستجوی دیگری بی نیاز شود. این تعریف جامع باید شامل شرح کامل انواع سئو، مزایا و معایب سئو، چگونگی به کارگیری سئو، انواع تکنیک های سئو و…

در بحث بهینه سازی برای موتورهای جستجو به شما گفتیم که بهینه سازی سایت شما توسط ربات های گوگل بررسی و رتبه بندی می شود. این بررسی ها توسط الگوریتم های گوگل به انجام می رسند. حضور این الگوریتم ها از آن جهت حائز اهمیت است که در رابطه با هر موضوع، وب سایت های بسیاری مشغول به ارائه اطلاعات هستند. بنابراین رقابت سنگینی بین وب سایت ها برای دستیابی به جایگاه رتبه های برتر صفحه اول گوگل وجود دارد. همین موضوع سبب می شود که بسیاری از وب سایت ها برای نتیجه گیری سریع تر، از روش ها و ترفندهای فریب دهنده برای بهینه سازی سایت خود استفاده کنند و با روش های غیرقانونی خیلی سریع کسب رتبه کنند. اما این رتبه بندی دوام زیادی نخواهد داشت. چراکه الگوریتم های متعدد و متنوع گوگل به منظور جلوگیری از همین کلاه برداری های هوشمندانه و تشخیص سئو های بی ارزش طراحی شده اند.

این الگوریتم ها دارای معیارهایی مشخص برای بررسی دقیق وب سایت ها هستند و هرروزه توسط گوگل به روزرسانی می شوند. برای انجام بهینه سازی وب سایت باید ابتدا روی سئو درون صفحه تمرکز کنید. سئو درون صفحه، به بهینه سازی اطلاعات و محتویات بارگذاری شده در صفحه داخلی سایت می پردازد و کیفیت آن ها را افزایش می دهد. منظور از محتویات درون صفحه همان متن سایت، تصاویر، پیوندها و … پس ازاینکه خیالتان از سئو درون صفحه راحت شد، باید به سئو خارجی یا همان بهینه سازی اطلاعات مربوط به خارج از سایت بپردازید. در این بهینه سازی می توانید وبسایت خود را به سایر سایت ها و موتورهای جستجو بیشتر بشناسانید. سئو تکنیکال را میتوان زیرمجموعهای از سئو داخلی معرفی کرد. این نوع سئو اقداماتی فنی، برای افزایش سرعت سایت شما انجام می دهد. علاوه بر آن کمک می کند که موتورهای جستجو اطلاعات سایت شما را بهتر و راحت تر درک کنند. به طور کلی هدف سئو تکنیکال، بهینه سازی فنی موتورهای جستجو به منظور افزایش سرعت سایت و راحت سازی crawl سایت شما توسط موتورهای جستجو است.

تبلیغات:

خیریه سمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا